Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

A Gömöri Dombvidék madarai a múzeumbanVytlači
 

Rövid időn belül már a harmadik madarakkal foglalkozó kiállítását nyitotta meg a Gömör-Kishonti Múzeum, amelynek legújabb, május 10-ig látogatható tárlata a Gömöri Dombvidék madárvilágát mutatja be, s április hó folyamán akár előadást is meghallgathatnak a témában.

Az ún. Gömöri Dombvidék (98,5 km²) nagyobb része a Nagyrőcei és a Rimaszombati járás területén fekszik, kisebb része a Rozsnyói járáshoz tartozik. Itt végeztek az elmúlt évben ornitológiai vizsgálatokat a CES (Constant Effort Sites) jóvoltából, s ennek eredményeit mutatja be a múzeum új tárlata (Gálffy Mónika összeállításában), amely paneleken, fényképeken és kitömött madarak segítségével (madárcsiviteléssel kísérve) számol be a madárszámlálás eredményeiről.

 

A felmérés 129 madárfaj létezését mutatta ki, ezek közül 90 madárfaj költ is a területen. 19 vándormadarat és 13 telelő madarat is találtak, ez utóbbiak főleg télen látogatnak el a területre. A madarak többsége, 77 az énekesmadarak közé tartozik. Csak az érdekesség kedvéért jegyezzük meg, hogy a dombvidék területén 33 emlős is előfordul (köztük 13 denevérfaj), amelyek közül nem hiányzik a farkas, de medvével is találkoztak már. A madarak többsége rendszeres fészkelő, de vannak olyanok is, amelyek csak elvétve fészkelnek a területen. A kis őrgébics fészkét először 2016-ban találták meg Hubónál. De a ritkaságok közé tartozik a fekete gólya, a gyurgyalag, a haris és az örvös légykapó is. 

jdj, fotó: Ferleák Júlia


 
 

ma 2018.04.26 van

ma Jaroslava névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal