Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Április műtárgya – Krisztus faszobrocskájaVytlači
 

A rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban április műtárgyának Krisztus fából készült plasztikáját választották, amely nyitvatartási napokon tekinthető meg. Április elsején elkezdődött a nyári turisztikai idény a múzeumban, vagyis hétfőtől péntekig 08.00 és 16.00 óra, míg hétvégén 09.00 és 17.00 óra között várja a látogatókat.

Április a legnagyobb keresztény ünnep, a húsvét jegyében zajlik, így a múzeum is ennek jegyében Krisztus fából faragot szobrocskáját választotta ki a hónap műtárgyául. A szobrocska – amely eredetileg Madách Imre tulajdona volt –, mindössze 16 cm, s Kishonti József gyógyszerész ajándékozta a múzeumnak 1905-ben – tudhatjuk meg a Gömör-Kishont című lap 1905 március 12-iki számából. A szobrocskán Jézus ágyékkötőben, töviskoszorúval a fején látható – tájékoztatta portálunkat Kolár Angelika, az intézmény művészettörténésze. A szobrocskát Madách ajándékozta Divald Gusztáv alsósztregovai lelkésznek, s tőle került Kishonti József tulajdonába, aki a rimaszombati Fő téren az Oroszlánhoz címzett gyógyszertárat üzemeltette. 

A szobrocska mint Madách Imre ereklyéje szerepel a múzeum leiratában. Madách Alsósztregován élte le az életét, Az ember tragédiája című drámai költeménye élete fő műve, amely a magyar irodalomban a Csongor és Tünde, valamint a Bánk bán mellett a drámairodalom alapművei közé tartozik. Utolsó éveiben gyakori vendége volt Divald Gusztáv, akinek a szobrocskát ezekkel a szavakkal ajándékozta: „Lelkész uram, ez az értékes relikvia sokkal jobban illeti Önt, mint engem, őrizze meg hűen az utókor számára”.   

jdj


 
 

ma 2018.04.26 van

ma Jaroslava névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal