Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Ünnepeltek a romákVytlači
 

romanap0.jpg

A Nemzetközi Roma Világnapról 1971 április nyolcadikán döntöttek az angliai Orpingtonban, ahol a világ minden égtájáról érkezett romák találkoztak, s létrehozták a világszervezetüket, elfogadták a roma zászlót és a romák világhimnuszát. Immár négy évtizede április 8. a romák nemzetközi világnapja. Rimaszombatban hagyományteremtő jelleggel a roma kormánybiztosi hivatal szervezett egész napos rendezvényt.

romanap16.jpg

Délelőtt az alapiskolák felső tagozatosait és a középiskolákat, míg délután a régió önkormányzatainak képviselőit és a roma kultúra iránt érdeklődőket várták a Városi Művelődési Központba. Kiállítások, interaktív foglalkozások és zenés kultúrműsor közül választhattak mindazok, akik eljöttek, akik bár voltak, de nem elegen. „Mintegy 200 meghívót küldtünk szét önkormányzatoknak és civil szervezeteknek, de sokan válaszra sem méltattak bennünket” – mondta el lapunknak Vavrek István főszervező, a roma kormánybiztos, Ravasz Ábel helyettese. A rendezvényt hagyományteremtő jelleggel indították el, az első évfolyam szlovákul zajlott, míg jövőre a magyar anyanyelvű romáknak szeretnének kedveskedni. A romák Európa legnagyobb kisebbsége, mintegy 15-17 millióra tehető a számuk, Besztercebánya megyében is mintegy 100 ezer roma él. „Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a többségi lakosság leküzdje a romákkal szemben érzett előítéletét, s lássa, hogy bár a kultúránk különböző, mi is ennek a társadalomnak a részesei vagyunk” – ecsetelte a rendezvény célját Vavrek, amelyen elismeréseket is átadtak, mégpedig Zlatica Rusová írónőnek, Jozef Pišta koordinátornak, Ivan Mako roma aktivistának, valamint Kökény Bélának (ez utóbbi a kitüntetést nem vette át).

romanap19.jpgromanap2.jpg

A romák nemzetközi világnapját előző nap Feleden is megtartották, ahol negyedik alkalommal rendeztek főzőversenyt, amelyen az idén öt csapat vett részt – számolt be Mihályi Gábor polgármester. Három ételt (levest, pörköltet és bodakot) kellett elkészíteni, az első kettőt a simonyiak, az utóbbit a pálfalaiak nyerték.

danyicsaba2.jpghorvathroland.jpg

A rimaszombati rendezvényen kiállítást nyitottak Michal Šereš, Šarlota Bottová és Kökény Béla festményeiből, külön tárlaton a régió egyes falvainak roma vonatkozású fotóit gyűjtötték egybe, míg a színházteremben a zólyomi Romano Jilo és a gyetvai Detvianka, a feledi Trifonti Iván és zenekara, a rimakokavai Janka Sendreiová és a Kokavakere Lavutara, valamint a rimaszombati Magán Szakkonzervatórium diákjai léptek fel.

jdj, fotó: gecse


 
 

ma 2018.04.26 van

ma Jaroslava névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal