Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Lámpás hamisítvány a Gömör-Kishonti MúzeumbanVytlači
 

P4051303.JPG

Egy eredetileg a római korra jellemző (kb. 3-4. század), Szent Györgyöt ábrázoló (legkorábban a 13. században fordul elő) lámpás hamisítvány a hónap műtárgya a Gömör-Kishonti Múzeumban.   

           

A lámpásnak körte alakja van, a szűkített részén található a lámpás nyílása, amely a kanóc elhelyezésére szolgált. A másik oldalán pedig a fogót találjuk, amelynek révén két ujjal lehetett a lámpást megtartani. A kör alakot formázó központi részen található a Szent György motívum, ahogy az antik hadi felszerelésben épp leszúrja lándzsájával a sárkányt. A központi figura két oldalán 14 további geometriai figura található, míg a lámpás fenekén egy levél formájú (?) gyártási védjegyet is találunk – tájékoztatta portálunkat Botos Sándor, a múzeum régésze. A lámpás égetett agyagból készült, nagy része halványbarna festékkel, míg a kanóc elhelyezésére szolgáló nyílás körül fekete festékkel van lekenve. A lámpás a római kor (kb. 3-4. század) lámpásait idézi meg, amikor az agyagból készült olajlámpások napi használati tárgynak számítottak. Szlovákia területére a Római Birodalom hódításai során került, amikor azok a barbárokkal is üzleti és katonai kapcsolatba kerültek.    

P4051317.JPG

A lámpás különlegessége a Szent György-motívum. Szent György (271 körül-303), kappadókiai családból származó római kori katona és keresztény mártír volt, szentté avatását a legtöbb keresztény egyház elismeri; egyike a leghíresebb katonai szenteknek. Leginkább a sárkányt legyőző lovag képében ismert, emellett több ország és város védőszentjeként is tisztelik. A Szent György-legenda – amelyet először Jakub de Voragine dominikánus szerzetes említ –, azt a keresztény meggyőződést fejezi ki, hogy a hit megszünteti a démonok uralmát, és a gonoszt minden alakjában legyőzi. Főleg a Közel- Keleten tisztelik az alakját, már I. Nagy Konstantin (306-337) ideje alatt népszerű volt, s a kultusza nagyjából a 6. század körül érkezett meg Nyugat-Európába, s az első, Szent György tiszteletére épült templomokat Itáliában, Galliában és Britanniában húzták fel.  

A rejtély – ki és miért készítette el a római korra (3-4. század) hajazó lámpás hamisítványát –,  persze továbbra rejtély marad, ki és miért készítette el a római korra (3-4. század) hajazó lámpás hamisítványát, s miért a Szent György motívummal látta el, amelyet leghamarább a 13. században használtak. De azt sem tudjuk, hogyan s mikor került a múzeum birtokába. Mindezek ellenére a lámpás megérdemli a nagyközönség figyelmét, s nem véletlenül került az idén 135. születésnapját ünneplő múzeum figyelmének előterébe.    


 
 

ma 2018.06.22 van

ma Paulína névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal