Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

A fasizmus roma áldozataira emlékeztekVytlači
 

porraimos4.jpg

Augusztus másodikán Rimaszombatban és Füleken is a zsidó holokauszt emlékmű előtt emlékeztek a roma holokausztra, az ún. porajmosra. A rimaszombati megemlékezést Kökény Béla által vezetett Polgári Lehetőségek Kezdeményezése  szervezte a helyi Zsidó Hitközséggel karöltve, s azon részt vett Ravasz Ábel roma kormánybiztos, ahogy a rimaszombati és a füleki polgármester is.

Rendkívüli hőségben zajlott a megemlékezés, amelyen a szervezők nevében Kökény Béla roma aktivista szólt az egybegyűltekhez, figyelmeztetve a hallgatóságát, hogy bár már több mint hét évtized telt el az emberiség legnagyobb tragédiája óta, az ember nem tanul a történtekből, s fasizmus ma is a kertek alatt oson. „Lám, már a szlovák szélsőjobboldali párt irodát is nyitott városunkban” – hívta fel hallgatósága figyelmét, s mint hangsúlyozta, ha nem vigyázunk eléggé, könnyen megismétlődhetnek az akkori borzalmas események.

porraimos1.jpg

porraimos5.jpg

A  porajmos kifejezés elpusztítást jelent, amely a második világháborúban a cigányok körében végrehajtott etnikai tisztogatásra utal. Előbb csak a vándorló életmódot tiltották be a Tiso-féle szlovák bábállamban, majd következett a kényszermunka és a táborok – idézte fel az akkori eseményeket Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos, aki figyelmeztette hallgatóságát arra, hogy a fasizmus fokozatosan mutatja meg az erejét, s ha nem vigyázunk egymásra, s nem tanulunk a hibáinkból, megismételhetjük a megismételhetetlent. „Ne engedjük meg, hogy teret kapjon a rasszizmus, hogy elidegenítsék a cigányokat a többi nemzettől, hisz csak együtt építhetjük fel ezt az országot” – zárta beszédét magyarul Ravasz Ábel.  

porraimos2.jpgporraimos6.jpg

A megemlékezésen Šimko József, Rimaszombat polgármestere is hangoztatta, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy az 1939 és 1945 között az egész világot veszélyeztető fasiszta rezsim még egyszer ne ismétlődhessen meg, s ugyanerre figyelmeztetett Dušan Rybár, a rimaszombati zsidó Hitközség vezetője is.

jdj, Mede Géza felvételei

 

 


 
 

ma 2018.06.18 van

ma Vratislav névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal