Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Vele a madarak költöztek be a múzeumbaVytlači
 

galffymonika.JPG

A tornaljai Gálffy Mónika ornitológus immár 12 éve dolgozik a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban. Bár városi lánynak számít, de ahogy mondja, akár Tornalján, akár Rimaszombatban elég tíz perc, s már kint is van az erdőben. Míg télen elég volt kitenni egy madáretetőt, s már gyönyörködhetett a madarakban. Zoológiát végzett, de a múzeumban mind a botanikai, mind a geológiai  gyűjtemények hozzá tartoznak. De minden szentnek maga felé hajlik a keze, s az elmúlt években a múzeumban megszaporodott az ornitológiai tárlatok száma.

17309873_1472512209460873_5280852141936368893_n.jpg

Ezek a kiállítások különösen a legfiatalabb korosztály látogatja nagy lelkesedéssel őket, hiszen ők azok – főleg a városiak –, akik ma már alig látnak élő állatot. Míg régen falun természetes volt, hogy a nagyszülők háziállatot, baromfit, kecskét, sőt tehenet tartanak, ma már alig-alig találkozunk velük. Sőt, ezekkel együtt például radikálisan lecsökkent a verebek száma is, amelyek lassan a veszélyeztetett fajok közé sorakoznak be. Mónika a múzeumi munkája mellett aktívan részt vesz a gömöri madárvilág felmérésében is, s az elmúlt tíz év legfontosabb eredményeivel az idén a múzeumlátogatók is megismerkedhettek.

IMG_5785.JPG

A Gömöri Dombvidék madárvilága című tárlat tavasszal került a múzeum palettájára, s a tárlat mellett több előadást is meghallgathattak az érdeklődők. Gálffy Mónika elárulja, az ú. n. Gömöri Dombvidék nagyobb része a Nagyrőcei és a Rimaszombati járás területén fekszik, kisebb része a Rozsnyói járáshoz tartozik, alig pár kilométerre Tornaljától. Itt végeztek az elmúlt években ornitológiai vizsgálatokat a CES (Constant Effort Sites) jóvoltából, s ennek eredményeit tette közzé a múzeumpaneleken, fényképeken és kitömött madarak segítségével, madárcsiviteléssel kísérve. „A felmérés 129 madárfaj létezését mutatta ki” – összegzi az eredményeket az ornitológus, s mint hozzáteszi, ezek közül 90 madárfaj költ is a területen. 19 vándor- és 13 telelő madarat is találtak. A madarak többsége rendszeres fészkelő, de vannak olyanok is, amelyek csak elvétve fészkelnek a területen. A kis őrgébics fészkét először 2016-ban találták meg Hubónál. De a ritkaságok közé tartozik a fekete gólya, a gyurgyalag, a haris és az örvös légykapó is. Találkozhatunk viszont uráli bagollyal is. A múzeum az idén már nyolcadik alkalommal szervezte meg a legszebb madáretetők versenyét, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend a régió alapiskoláinak körében, s amely nagyon fontos szerepet játszik a madárvédelemben is, hisz ahogy annak idején Gálffy Mónika, sok kisdiák a madáretetője jóvoltából találkozik először élő madarakkal. Mónika szabadideje nagy részét ma is a természetben tölti, a méhi tó környékének madárvilágát, valamint a kuvik életmódját vizsgálja. 

Gecse Attila felvételei


 
 

ma 2019.01.20 van

ma Dalibor névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal