Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Indiai fényképkiállítás ürügyén BeretkénVytlači
 

beretke04.JPG

Látszólag a világ végén van. A mečiari átrendezésnek köszönhetően a Rimaszombatiból a Rozsnyói járáshoz került az alig 400 lakost számláló Beretke, de az immár 23 éve polgármesteri posztot betöltő ugyancsak agilis Giczei Annának köszönhetően a falu él és virul. A napokban a kultúrházban a Rimaszombatban, a Városháza Galériában már bemutatott Egy szelet India című tárlatot nézhették meg a helyiek, amely a budapesti Kroutil Gyula és a helybeli születésű Bari Marián közös munkája.

beretke.JPG

Beretke első említése 1286-ból származik, lakosainak döntő többsége magyar, illetve magyar anyanyelvű roma. A község gyönyörű természeti környezetben fekszik, s nem egy kulturális érték gazdája. Barokk kúria könyvtárral, szálláslehetőséggel, frissiben felújított községháza kultúrházzal, s egészen egyedülálló tanösvény várja az erre látogatókat, akik jönnek is szép számmal, olyan nevesek is töltöttek már egy-egy éjszakát a kúria falai között, mint Bolba Lajos, Buglya Sándor, Zsapka Attila, Tamás Gábor vagy Vadkerti Imre, s ahogy Giczei Anna – vagyis mindenki Pannika nénije – mondja, 35 vendégágy várja a látogatókat. „Nagyon sokat köszönhettünk Benedek Lászlónak, a Gömöri Fotóklub elnökének, akinek oroszlánrésze van a tanösvény kialakításának, s a kúriában egy fotógalériát is létrehoztak” – teszi hozzá, s mintegy varázsütésre a falu díszpolgárává választott Benedek László meg is jelenik a kúria bejáratában. „Nyáron erdélyi vendégek is jönnek Kolozsvárról” – fűzi tovább a szót már Benedek, akinek a szívügye Beretke, ahol tájház és neves méhészegylet is működik. Giczei Annától megtudjuk, hogy több nagyobb beruházás is lezajlott a faluban az elmúlt két évtizedben, előbb a Tornallyay-kúria újult meg, majd a községháza, de folyamatban van a csatornázás és a temetőút rendbehozása is. Benedek beszámol arról is, hogy a tanösvény hat stációból áll, amelyek közül a legjelentősebb a sziklafal rész, mely bekerült a geológiai terminológiába is, mégpedig beretkei mészkő, beretkei rétegek néven. A sziklafal tetején található a település két temploma, az 1864-ben historizáló stílusban épült református templom, valamint a mára csak romantikus romjaiban létező római katolikus templom. A Templomhegy tetején található az egykori árvaház épületének maradványa, melynek megalapítója és fenntartója Tornallyay Margit, Beretke és Gömör vármegye nagyasszonya volt. Ma mind a katolikusok, mind a reformátusok a kúria nagytermében, télvíz idején pedig a kultúrházban találkoznak, a katolikusok a Rimaszombatot is megjárt Balázs Patrik atya vezetésével. Búcsút is szerveztek Péter-Pálra, hisz a falu patrónusa Szent Péter, amely nagy sikert aratott, így a későbbiekben is számolnak vele. A település kisiskolájában jelenleg 23, míg az óvodában 10 gyerek tanul, akiknek nem helyben, hanem Tornalján főznek, s innen biztosítják a nyugdíjasok ebédjét is. 

beretke01.JPGberetke02.JPG

Mivel a település zsákfalunak számít, a község két-két buszjáratot fizet, amely érinti Rozsnyó illetve Tornalja felé a községet, hogy a gyerekek is eljussanak az iskolába. Amig beszélgetünk, a rozsnyói rendőrség alkalmazottja is betér a hivatalba, s bár nincs fogadónap, Giczei Anna zokszó nélkül fogadja a panaszosokat. A rendőrtiszt épp értesítést hoz, ugyanis Beretkén is akad probléma az iskolalátogatással. Volt olyan család is, ahol mindkét szülő egyidőben ült börtönben, mert gyerekeik messzire elkerülték az iskolát. Közben megcsörren a telefon, a polgármesternőt a fia hívja, hisz egy „kóbor” kutya ólálkodik a kertjükben. Giczei Anna fel is hívja az ajtóban álló rendőr figyelmét a kóbor ebre, amely már nem egy tyúkját megkopasztotta. Ki is mennek a tetthelyre, de kiderül, hogy az ebnek most sincs gazdája….

gazsilaszlo.jpg

„Amikor felhívott, hogy szeretnék elhozni a rimaszombati kiállítást Beretkére, nagyon meglepődtem, fogalmam sem volt, hogy Bari Marián fotózik. Sőt először nem is arra a Bari Mariánra gondoltam” – árulja el mosolyogva a polgármesterasszony, aki később nagy örömmel adott helyszínt a tárlatnak. „De van nekünk több tehetséges románk is, nézze csak meg az egyik közösségi oldalon Gazsi László rajzait, megdöbbentően élethűek, érdemes volna vele komolyabban is foglalkozni, akár egy kiállítást is megérnének” – mondja.

beretke03.JPG

beretke06.JPG

Közben megérkeznek a budapesti vendégek is, mégpedig egy rozoga teherszállító kisgépkocsival. „Ha még működnének a határok, biztosan nem engedték volna át” – jegyzi meg epésen Benedek László, de a kocsi tele van fahulladékkal, amely nagyon jó szolgálatot tesz így a tél végén a Bari családnak, akik egy szoba-konyhában szűkösködnek tizedmagukkal. Villany nincs, csak egy napelemmel működő generátor, amely az alkalmi áramot biztosítja. „Nagyon örülünk, hogy Marián megtalálta a számításait, s Budapesten munkát talált, de tanulhat is, s a lehetőségei szerint támogat minket is” – mondja az édesapa, miközben a fiaival együtt kipakolják a fahulladékot. A háztól alig 50 méternyire már áll a kétszer hatlakásos, alacsonyabb komfortfokozatú szociális lakás, amelybe a kastély udvarán, ugyancsak rossz körülmények között élő, többnyire romák költöznek majd.

beretke05.JPG

Amig a polgármester irodájában beszélgetünk, folyamatosan jönnek az érdeklődők, a helyi iskola diákjai, s Bari Marián magyarázza a képeket, mesél indiai élményeiről. De hogy el ne unják az indiai élménybeszámolót, alkalmanként leül a szintetizátora elé, s egy-egy slágerrel dobja fel a hangulatot.

Juhász Dósa János, fotó: a szerző és Benedek László  

 


 
 

ma 2018.11.17 van

ma Klaudia névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal