Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

A hónap műtárgya – bányászati monográfiaVytlači
 

premet mesiaca (1).jpg

A Gömör-Kishonti Múzeumban május műtárgyává egy 1907-es bányászati és kohászati monográfiát választottak. A kiállított kötetet május végéig lehet megtekinteni.

Gömör és Borsod vármegyének bányászati és kohászati monográfiája – első rész: Gömör és Kishont törvényesen egyesült vármegyének bányászati monográfiája – ezt a címet viseli a kötet, amely Borsod és Gömör (Miskolc, Ózd) gazdag bányászati és kohászati hagyományait ismerteti – tájékoztatta portálunkat Iveta Krnáčová, a Gömör-Kishonti Múzeum könyvtárosa. A kötet kiadója az Állami Bányászati és Kohászati Egyesület Borsod-Gömöri területi Választmánya volt, s azt Eisele Gusztáv, a kiadó titkára állította össze. A kötet magyar nyelven íródott, s 1907-ben Selmecbányán nyomtatták ki.

premet mesiaca (2).jpg

A kötet bőségesen foglalkozik Gömör-Kishont és Borsod bányászatával, de a régió vízgazdálkodásával, a mineralógiájával és a közlekedési viszonyaival is. A monográfia 74 fekete-fehér fotót, mellékleteként pedig 48 műszaki rajzot. A kötetet a kiadó Andrássy György (1797–1872) emlékének ajánlotta, akinek nagy szerepe volt a gömöri bányászat és kohászat kialakulásában. Ő hozta létre a dernői vasművet, s kezdeményezője volt a gömör-kishonti vasútvonalak kiépítésének (a Bánréve–Pelsőc–Rozsnyó–Dobsina és a Feled–Tiszolc szakaszt végül a gróf halála után, 1874-ben fejezték be. Andrássy György 1832 és 1842 között Gömör-Kishont főispánja volt. 1825-ben 10 ezer aranykoronával támogatta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megalakítását. Ezt a pillanatot ábrázolja Holló Barnabás reliefje is, amelynek gipszmásolatát szintén a múzeum őrzi.    

premet mesiaca.jpg

   


 
 

ma 2018.11.17 van

ma Klaudia névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal