Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Egy kis adventi irodalom: Marta Hlušíková - Folyók mozgásbanVytlači
 

hlusikova.jpg

Az autóbusz megállt az elhagyatott falusi buszmegállóban, s mint egy asztmás, nagyokat sípolt és hörgött. Elég volt az embernek rátennie a kezét a vibráló széktámlára, s az egész teste úgy bizsergett, mintha hangyák szaladgáltak volna rajta. Épp, amikor az utolsó utas váltotta a menetjegyét, az addigi görcsös csendet egy éles gyerekhang zavarta meg. Egy fiúcskáé. A mellette ülő idős nőre nézett, s fejhangon odaszólt:

- Tudtad, hogy Viktorral cselindzsben állapodtunk meg?

- Mi az a cselindzs, Timko?

- Kihívás! A cselindzs az kihívás. Viktorral előbb cukorkát vettünk, amelyet betettünk a farmerzsebünkbe, aztán kerestünk egy megfelelő falat.

- Falat?

- Olyan sima falat. Lent az öltözőben. Levetettük a sapkánkat, aztán elkezdtük a kihívást. Belevertük a fejünket, így ni!

- S nem lett semmi bajotok?

- Nem! A fal sima volt. Mindenkinek minél erősebben kellett bevernie a fejét. Egyszer én, egyszer ő, így ni, látod?

- De miért csináltátok?

- Azért, mert fogadtunk, s meg akartuk nyerni a cukrot! S az nyerte a cselindzset, akinek teljesen rózsaszín lett a feje.

- S te nyertél?

- Még szép! Viktornak le kellett perkálnia az összes cukorkáját. Pechemre az a hülye gumicukorkát vett, amit nem szeretek… S látod, nagyi, amikor beverem a fejem az ülésbe, egészen beleremegek. Még a fülem is reszket tőle.

- Tedd fel a sapkádat, s ülj már le tisztességesen!

- Ok. Akkor most mondok neked egy viccet.

- Jól van, mondjad – de az öregasszony előbb szétnézett maga körül, nem zavarja-e az unokája az utastársaikat. Bár az arcok szinte semmiről sem árulkodtak, mégis mindenki várta a viccet.

- Na, akkor mondom. Jancsi és Juliska beléptek a házikóba, ahol a boszorkány élt, aki mindjárt rájuk is ripakodott: Azonnal üljetek fel a lapátra galambocskáim…  De ekkor belépett az apa, kitárta az ajtót, ráültette a boszorkányt a lapátra, s rögtön be is dobta a mikróba – a gyerek visított a röhögéstől, s közben a sapkáját csapkodta az üléshez.

- Timko! Nyugi! – próbálta csendesíteni unokáját a nagyi.

- S tudod, nagyi, mit kell csinálnod, ha ejtőernyővel leugrasz majd?

- Ugyan már Timko, dehogy ugrok én már le ejtőernyővel.

- De én fogok! Biztos, hogy fogok! Egy filmben láttam, ha balra akarsz kormányozni, akkor a jobboldali fogantyút, ha pedig jobbra, akkor a baloldali fogantyút kell meghúznod. De én még azt is kitaláltam, mit kell csinálni, ha nem nyílik ki az ejtőernyő: gyorsan levetem a trikót, s úgy kapom el az ujjainál fogva, hogy a levegőt benntartsa, s szépen földet érek.

- Timko, most már egy kicsit csendesebben. Hallod, a többiek még aludni akarnak – próbálta szeretetteljesen csendesíteni az unokáját az idős nő.

- De a biztonság kedvéért kölcsönveszek egy nagyobb trikót Olivertől, hogy biztonságosan földet érjek. Tudod, hogy Oliver minden trükkre megtanít?

- Milyen trükkökre?

- Hát a lányokkal kapcsolatban. Tudod nagyi, nagyon tetszik nekem Nela, de nem igazán tudom, hogyan szerezzem meg magamnak. A fiúk az osztályban csak mosolyognak a csajokra. De ha nagyobbak lesznek, majd tetszeni kezdenek nekik a lányok. Nekem már most nagyon tetszik Nela, de nem tudom, mit csináljak. Oliver viszont tudja. Neki már több barátnője is volt, Maja Parobková, Saša Zmatlíková, Rebeka Pekárová, Henrieta Ivorová, de azt hiszem, még Slávka is megvolt már neki. Nem is tudom, mi a vezetékneve. Oliver megígérte, hogy minden trükkre megtanít. Mert erre is vannak trükkök.

- Igazad van Timko, mindent meg lehet tanulni. Ha Oliver is azt mondja, hogy vannak rá trükkök…

- Tudod, nagyi, ő már középsuliba jár, most elsős. Ő már szinte mindent tud. Pár év múlva én is középsulis leszek, s rábeszélem Nelát is, bár ő nem tanul jól. De segítek majd neki, hogy aztán együtt folytassuk az iskolát. Most nem tudok neki úgy segíteni, mert a fiúk kinevetnének érte. De meglátod, nemsokára nekik is tetszeni fognak a lányok, de én nem nevetem ki őket érte.

– Rendben van, Timík.

Az autóbuszban ülők mosolyogtak. Odakint finoman szitált az eső, az ablakon vékony sugarakban folyt a víz. Minden gyorsulásnál és lassulásnál irányt változtattak, s a fiú tekintete is az esővízre irányult már.

- Nézd nagyi, olyan mint a folyó, ezek a keskenyebbek mellette mint a patakok. Keresik a folyójukat, s ha megtalálják, egyből beleugrálnak. Nézd, ezek az esőcseppek teljesen eltűntek. Belefolytak a folyóba. A tanító néni az iskolában azt mondta, hogy a folyók régebben máshogy folytak. Az emberek megváltoztatták a medrüket, tudtad te ezt? Nézd, nagyi, nézd! Ezek is itt megváltoztatták a medrüket. Ha a busz lassabban megy, a folyó csak alul folyik. Látod? S néz most! Megint az egész ablakon folyik! Látod, hogy folyik az egész ablakon keresztül!

- Ne érj az üveghez Timko, mert piszkos.

- S tudod nagyi, hogy tudok az időben is utazni?

- Na, ne mondd!

- Tudok, tudok, tudok – szinte már visítja a fiú. - De ez egy trükk, s én magam találtam ki. S mindegyik csajt befűztem vele.

- Jól van, akkor most fűzz be engem is.

- Ok, Na, tudod akkor, hogyan utazunk az időben? Még szép, hogy nem tudod. Pedig elég bejönni az osztályba, s a táblán letörölni a dátumot. Például hétfőn tizenhetedike volt. Letörlöd a hetest, s átírod nyolcasra. S már a jövőben is vagy. De ha a nyolcas helyett négyest írsz, már a múltban vagy. Jó, mi?

- Ezt magadtól találtad ki?

- Még szép. Én mindent ki tudok találni.

- Rendben Timík, de most már vedd fel a kabátod, mert mindjárt kiszállunk.

Az autóbusz csörömpölve lassított, majd megállt. A néni megfogta a fiú kezét, s az lelkesen ugrálva haladt mögötte, a rövidebb lábával a szegélyen haladt, s így nem lehetett észrevenni, hogy egyébként sántít.

- Mindent ki tudok találni, ha akarok. Meglátod, egyszer majd kitalálok egy jobb lábat is magamnak! – mondta lelkesen, de a hangja elveszett a busz ajtajában, majd beleolvadt a kint egyre jobban szakadó esőbe.

Az autóbusz sóhajtozva ismét elindult, s a folyók szétfutottak az ablakain.

Juhász Dósa János fordítása  


 
 

ma 2019.06.16 van

ma Blanka, Bianka névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal