Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Sikertörténet Via Nova ICS módraVytlači
 

sMs8d0ns.jpeg.jpg

„Nem volt egy szervezet, amely összefogja a gömöri fiatalokat” – emlékszik vissza az alapítás időszakára Cziprusz Zoltán, aki 2009 telén gondolt egy merészet, s négy társával együtt létrehozta a Via Nova ICS-t Rimaszombatban. Nem igen sejtette tíz évvel ezelőtt, hogy a szervezet ma már több mint hatszáz taggal és 40 szervezettel Tornagörgőtől Ragyolcig fogja össze a fiatalokat, de a fesztiváljaik Királyhelmectől Királyrévig gazdagítják a szlovákiai magyar kulturális és ifjúsági palettát. Cziprusz Zoltán alapítóval, aki ma már városi és megyei képviselő, a Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Elnökségének a tagja, s nem mellesleg a napokban ünnepli a 30. születésnapját, ezt a tíz esztendőt idéztük fel a jubileumi évzárót követően.

6j9sxe1s.jpeg.jpg

Az Európa étterem zsúfolásig megtelt, mintegy százhúszan jöttek el, hogy köszöntsék az utóbbi években akciót akcióra, sikert sikerre halmozó szervezetet, amely hivatalosan 2009 január másodikán lépett a tettek mezejére. A kezdetekről Cziprusz Zoltán alapító elnök, a szervezet motorja annyit árul el, hogy Stubendek Ákossal, a Rimaszécsben akkor már működő ifjúsági szervezet elnökével abban az időben sokat beszélgettek arról, hogy érdemes lenne Rimaszombatban is létrehozni egy szervezetet, amely nemcsak a város, hanem a régió magyarságának ifjúságát is összehozná, s kimozdítaná őket az egyre inkább eluralkodó letargiából. Öten (rajta kívül Molnár Roberta, Bozó Roland, Joncsev Zsolt és Andrik Tamás) alapították a szervezetet, akikből mára ketten maradtak csak Gömörben.  A szervezetnek papíron már több mint 600 tagja van, közülük több mint a fele ma is aktívan kiveszi részét a szervezet mindennapjaiból. A szervezet négy járást tömörít (a Rimaszombati mellett a Nagyrőceit, a Losoncit és a Rozsnyóit), s volt idő, amikor több mint 40 alapszervezet is működött. Az elmúlt években megtörtént az ún. régiósítás, így több szomszédos szervezet összefogott, így az önálló városi szervezetek (bár például Fülekhez már csatlakozott Ragyolc) mellett a falusi szervezetek többsége összefogott, s van, ahol 4-5 szervezet is dolgozik ma már egységben, így pl. a rimaváraljai, ahogy a barkósági is, a medvesaljai, sajóvölgyi, túróc-völgyi, de jelenleg is folyamatban van több szomszédos alapszervezet régiósítása. A szervezet elsődleges célja az itt élő fiatalok mobilizálása, a közösségépítés, de szeretnék elérni azt is, hogy minél több fiatal itthon maradjon a szülőföldjén. Nagyon fontosnak tartják a magyar anyanyelvű romák megszólítását, de együttműködnek az itt élő szlovákokkal is. Szeretnék létrehozni a Gömör-Nógrád Együttműködés Rendszerét, s ezt a célt szolgálja az ősszel megnyílt Tompa Mihály Központ is, amely elsősorban a helyi szervezeteket szeretné koordinálni. 

inm8N_Bu.jpeg.jpg

Visszatérve az elmúlt tíz esztendőre a helyi közösségépítés mellett kiemelt szerep jutott a regionális rendezvényeknek, így a kezdetekkor elindult Katalin Bálnak, amely a környék legnagyobb báljává nőtte ki magát, minden évben 4-500 ember vesz részt rajta. De ma már nagyon sikeres és keresett az újbásti karácsonyi bál is.  Három Négy éve indították el a fesztiválszervezést, amely alkalmanként 2-3 ezer embert vonz, s amelyre mindig a közönségigények alapján válogatták ki azokat a sztárzenekarokat, amelyeket elhoztak, így például az Edda Műveket, a Republicot, a Hooliganst vagy például Rúzsa Magdit. Amíg az első években Rimaszombatban rendeztek fesztivált, később csatlakozott hozzájuk Fülek a Várlak Fesztivállal, majd Királyhelmec a BodrogFeszttel, Szepsi a BódvaFeszttel, Köbölkút a DunaFeszttel és Királyrév a RévFeszttel. Az idei év rimaszombati újdonsága lesz, hogy a fesztivál kétnapos lesz, négy sztárzenekarral, s idén sem feledkeznek meg a gyerekekről.

EIIfa7ln.jpeg.jpg 

Ugyancsak a szervezet égisze alatt indult el a kispályás Felvidéki Labdarúgó Bajnokság, amely felkarolta a régióban hivatalos szinten haldokló focit, amely szintén sok-sok embert mozgatott meg az elmúlt években. De ma már elképzelhetetlen az élet a magyarbulik, ahogy a retróbulik nélkül is, az előbbieket rendszeresen Rimaszombatban és Füleken, míg az utóbbiakat több településen is megrendezik. Kiemelt helyen tartják számon a nemzeti ünnepeinket, így augusztus 20-án a régió számos településén tűzijátékot szerveznek, ahogy részt vesznek a március tizenötödikei koszorúzásokon és rendezvények megszervezésében is. Rimaszombatban helyreállították a jeles két világháború közti felvidéki magyar politikus, Törköly József rimaszombati síremlékét is.  S bár a szervezet az MKP égisze alatt jött létre, független szervezetként működik, s nem kötelezik egyik tagjukat sem a politikai életben való aktív részvételre. „Van, aki később, ahogy én is, az aktív politizálást választja, de sokunkat közülünk kizárólag a közösségépítés érdekel, s így van ez jól” – mondja Cziprusz.    

S hogy mik is a tervek az elkövetkezendő tíz esztendőre? Szeretnék, ha legalább ennyien maradnának és ugyanennyire sikeresek lennének. S mivel már nincs a szervezetben korhatár, Cziprusz Zoltán is, bár már évek óta a nagypolitika aktív részese – teszi a dolgát, de mint mondja, fokozatosan szeretné átadni a stafétabotot a fiataloknak.   

Fotó: Urbančok Erik


 
 

ma 2019.06.16 van

ma Blanka, Bianka névnapja van

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal