Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Juhászok kötetei a Rimaszombati KávéházbanVytlači
 

juhaszek.JPG

Rimaszombati testvérek kötetét mutatta be a minap a Rimaszombati Kávéház a Három Rózsában. Juhász Katalin esetében nincs ezen semmi meglepő, hiszen ez már a hetedik verseskötete (bár jegyezzük meg, ő sem tartozik a termékeny, annál inkább a minőségi alkotók közé, öccse viszont most először jelentkezett kötettel, amely amatőr fotósoknak nyújthat hasznos útmutatót. A két alkotóval a Gömöri Hírlap szerkesztője, Juhász Dósa János beszélgetett.

DSC_4823.JPG

„Olyan mikrovilágok nyelvileg bravúros kiépítésével van dolgunk, melyek tovább egyénítik Juhász Katalin látásmódját. Ez a költészet marha szimpatikus…” – olvasom valahol Juhász Katalin költészetéről, s elolvasva most megjelent kötetét, csak megerősíthetem az illetőt. Juhász Katalin költészete minden rezignáltsága ellenére ugyancsak szimpatikus, s nem érthetek egyet azzal a véleménnyel, hogy csak bizonyos helyeken, s minimum társaságban szabad olvasni, mert különben megismétlődhet a Szomorú vasárnap hallgatóinak tragikus története. „Szigorúan szerepversek ezek” – mondja a szerző, bár ha líráról van szó, hajlamosak vagyunk elhinni, hogy azért mégiscsak saját kútfőből indul ki. Juhász Katalin első kötete még 1994-ben jelent meg Gerezdek címmel az AB-ART Kiadó jóvoltából, s egy Plectrum-nyi „félrelépést” kivéve egészen a mostani Nyeretlen című opusig kizárólag egy kiadónál dolgozott. 5-2-5-3-3-5 – igen, ilyen évközökben jelentek meg a verseskötetei, de a legutóbbi már a Nap Kiadónál, amelynek a vezetője, Barak László maga is ellátogatott a könyvbemutatóra. S hogy miért a váltás? „Mert megérdemli” – jelzi Barak László, aki az idén is készül Juhász Katalin-kötettel, igaz most publicisztikai írásait szeretné csokorba gyűjteni. Juhász Katalin ugyanis főfoglalkozású újságíró, az Új Szó régi-új kulturális rovatvezetője. A Nyeretlen (kis- és nagybetűvel is nyugodtan leírható) bár még tavaly novemberben jelent meg, Rimaszombatban csak a könyvbemutató óta kapható (de legalább már kapható). „Vödörnyi aranyhal se tudná teljesíteni, amit most kívánnék” – írja  a kötet egyik versében Juhász Katalin, s ha mi nem is vagyunk képesek teljesíteni a vödörnyi aranyhal helyett a kívánságait, maradjunk annyiban, mindössze annyit kívánunk magunknak, hogy két év múlva (ezt is ő kívánta) kezünkbe vehessük az új Juhász Katalin-verseskötet.       

DSC_4837.JPG 

„Mikor átlapoztam a könyvet, első gondolatom az volt, hogy a kezdetek kezdetén, amikor elkezdett érdekelni a fotózás, azonnal megvettem volna. A könyv nagyon tartalmas. Láttam már sok fotós könyvet, de ez az egyik, ami a legegyszerűbben magyarázza el a dolgokat. Ismerteti az amatőröknek szánt fontos tudnivalókat, mint például a manuális beállításnál a rekesz, iso, és zársebesség pontos beállítását. A könyv tele van színesebbnél színesebb, a szerző által készített fotókkal, amivel plusz segítséget ad az olvasónak. Ismerteti a fényképezőgépek típusait és különbségeit. Az olvasó tippeket és tanácsokat kap a könyv olvasása közben” – írja Juhász László első kötetéről Kresnye András.

IMG_1328.JPG

A Vámbéry Polgári Társulás által kiadott, krétapapírra nyomott színpompás kötet tényleg nem mindennapi vendég, amolyan fehér holló tájainkon, s a megjelenése után szinte azonnal kapni is lehetett Rimaszombatban. A szerző édesapjának ajánlja a kötetet, aki megszerettette vele a fotózást, s ahogy nővére hozzáteszi, mindketten megtanulták a filmet előhívni a sötét kamrában. Juhász László később az Új Szóban újságíróskodott (egy időben a lap főszerkesztő-helyettese is volt), s a lapban jelent meg a fotózás alapjait bemutató cikksorozata. Ezt olvashatjuk most a Fotósuli című kötetben, amelyben minden lényegeset megtudhatunk a fotózásról.

Kresnye András felvételei        


 
 

ma 2019.08.18 van

ma Elena, Helena névnapja van

Részletes naptár

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal