Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Képviselőink – Figei TiborVytlači
 

figeitibor.jpg

Figei Tibor neve – bár újoncnak számít a városi képviselők körében –, nem ismeretlen Rimaszombat és a régió polgárai előtt, hiszen egy japán küzdősport, a chanbara nevét írta be a rimaszombati köztudatba, amikor három évvel ezelőtt Tokióban világbajnoki címet szerzett. Azóta szülővárosában az egyik legnépszerűbb sportág lett a chanbara, amelynek a legújabb eredménye két ezüst- s egy bronzérem a minszki Európa-bajnokságon. A rimaszombati hármas körzetben (Rima-lakótelep, Kishonti út) szerzett mandátumot a Most-Híd színeiben 620 szavazattal.

Figei Tibor értelmiségi családból származik, édesapja építészmérnök, édesanyja a mai napig tanít a magyar tannyelvű speciális alapiskolában, s tanárnő a lengyel származású felesége is. Fia, az ötéves Tamás, már szintén elsajátította a chanbara alapjait. Ő maga tanárként dolgozik a tornaljai Szakközépiskolában, ahol angolt és németet tanít. Mivel érdeklik a város közügyei, Tibor elfogadta Radovan Ceglédy polgármesterjelölt felkérését, s mintegy kéthónapos gondolkozás után csatlakozott a többnyire hozzá hasonló korú, fiatalokból álló csapatához. Ahogy mondja, bizonyos ügyeket látva, elégedetlen volt a jelenlegi helyzettel, s úgy gondolta, sokkal többet is el lehetett volna érni, mint amennyire telt a város jelenlegi vezetésétől. „Tanár vagyok, de egyúttal élsportoló is, sok-sok sikeres versennyel a hátam mögött, s úgy látom, hogy az elmúlt években pont ezek a területek szorultak háttérbe városunkban” – magyarázza Figei Tibor, miért is vállalta, hogy a tanári munkája, a sporttevékenysége és a családja mellett beszáll a városi politikába. Nem igazán érti azt sem, a város miért nem használja ki sokkal célszerűbben és célratörőbben az EU-s projekteket és pénzszerzési lehetőségeket, ugyanis az elmúlt nyolc esztendőben Kurincon, a Városkerten és az aszfaltozáson kívül minden más háttérbe szorult. A városban gondok vannak a tisztasággal és a renddel is, amelyről Figei szerint nem az aluldimenzionált Városi Közterület-fenntartó Vállalat tehet, amelynek szerinte sok olyan munkát is fel kell vállalnia, amely normális esetben nem tartozna a feladatkörei közé. Sok létesítményben elöregedett már a technika, lásd. a Téli stadiont vagy a fedett uszodát, ahogy a Városi Közterület-fenntartó Vállalat is). Gondot okoz a munkanélküliség is, új befektetőket kell mielőbb a városba csalogatni. A májusi ülés június negyedikén esedékes folytatásán kerül beterjesztésre az általa jegyzett új sportkoncepció is, amely támogatná a városban működő sportegyesületeket, s amelynek jóvoltából igazságosabban kerülnének elosztásra a városi támogatások is. „Szeretnénk szakmai, tisztességes és átlátható döntéseket hozni” – teszi hozzá Figei, aki szerint a legtöbb iskolai sportlétesítmény rossz állapotban van a városban, amelyek sürgős felújításra szorulnak, hisz elsősorban az óvodában és az iskolában lehet és kell megfogni a fiatalokat, s lekötni őket. „Az egészségügy, az oktatásügy és a sport területén kell befektetni, hisz csak az egészséges és tanult ember tud segíteni a közösségének” – vallja a 37 éves képviselő, és a chanbara szülőhazáját, Japánt hozza fel példaképként, ahol ezt már rég megtanulták, és Közép-Európával összevetve, nagyságrendekkel többet invesztáltak a sportba és az egészségügybe.  Ami a saját körzetét illeti, a tisztaságot és a közbiztonságot tartja a legfontosabbnak, de szeretne új játszóteret, több zöldövezetet, parkolóhelyeket és kutyasétáltató helyet is kialakítani.   

Rákérdezek, az első hónapok vitáit látva, hogyan értékeli a jelenlegi képviselő-testület munkáját és együttműködését a polgármesterrel, amely nem korántsem tűnik zökkenőmentesnek. „Sokan azt hiszik, regionális politikusnak lenni egyenlő a méznyalással, de ez egyáltalán nincs így. A testület még csak ismerkedik egymással és a város vezetésével, hisz, ha megnézzük, bekerült a testületbe jó pár fiatal, akiknek nem is olyan könnyű megtalálniuk az utat az idősebb képviselőkhöz és a polgármesterhez. De vannak témák, amelyekben azonos a véleményünk, bizonyos témákban már közeledtek az álláspontok, s ugyan nem vagyok romantikus, de szilárdan hiszem, hogy megtaláljuk a közös hangot, hisz mindannyiunknak egy végső célunk van, városunk fejlesztése. A mostani ülések már sokkal kultiváltabbak, lényegretörőbbek, s mindent megteszünk azért, hogy három év múlva egy modernebb, sok-sok fejlesztésen átment várost adjunk át az utódainknak” – összegzi elképzeléseit Figei Tibor.  Ami pedig a sportot illeti, a Falcon adott otthont a chanbarának, s az idei minszki Európa-bajnokságon – ahol már szövetségi kapitányként is részt vett –, két rimaszombati fiatal tehetség, LukᚠKurek és TomᚠKuvik is remekül szerepelt, hisz egy ezüst-, s egy bronzérmet hoztak haza, mégpedig úgy, hogy sérülés miatt Dávid Laura, – aki tavaly a tokiói világbajnokságon bronzérmet szerzett –, nem is tarthatott velük.

 jdj/amb


 
 

ma 2019.08.18 van

ma Elena, Helena névnapja van

Részletes naptár

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal