Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rimaszombat

Dušan Rybár haláláraVytlači
 

rybar.jpg

Egyszemélyes intézmény volt. Mind Rimaszécsen, ahol ő volt Rimaszécs doktor bácsija, de Rimaszombatban is (magkapta a Városdíjat is), ahol fáradhatatlanul szervezte a Zsidó Hitközség mindennapjait. Tudtuk, hogy súlyos beteg, mégis az utolsó percig töretlen hittel hitette el velünk, hogy minden a legnagyobb rendben, s a terveiről beszélt. Most 74. életévében mégis itt hagyott bennünket.

Nem egyszer járt benn a szerkesztőségben is. Hozta a híreket, biztatott bennünket, s velünk együtt reménykedett, lap lesz továbbra is. S hozta a híreket az általa szervezett rendezvényekről, tavaly ősszel a Rimaszombat, a tolerancia városa címet viselő rendezvényéről, amelyen megnyíltak a zsidó temető kapui is, de bemutatták Kertész Lilly Mindent felfaltak a lángok című memoárjának a szlovák fordítását is.

Évtizedekig volt gyerekorvos Rimaszécsen, ahol éjt nappallá téve tette a dolgát, minden roma gyereket ismert, s ha azok nem mentek hozzá a kötelező ellenőrzésre, akkor ő ment utánuk. Volt, amikor kölcsönautóval, hogy meg ne ismerjék. Ha megmentesz egy életet… – mondja a Talmud, s Dušan Rybár halálosan komolyan vette a Talmud intelmeit. De egy pillanatra nem feledte zsidóságát sem, rendíthetetlenül szervezte a helyi zsidó hitközség életét, a számtalan rendezvény mellett, amelyek mindig az együttélés mellett tettek hitet, s amelyen a múlt felelevenítése mellett (lásd. Kertész Lilly emlékének ápolása) kiállt a többnemzetiségű város békés együttélése mellett is, nagy szerepe volt a holokauszt-emlékmű felállításában az egykori zsinagóga helyén (Mag Gyula alkotása), ahogy az egykori gettó falán található emléktábla leleplezésében is. A holokauszt-emlékműnél a zsidók mellett rendszeresen a romák is emlékezhetnek a porrajmosra, a roma holokausztra, figyelmeztetve, hogy soha többé.

De Dušan Rybár mindent tudott a régió zsidóságának a történelméről, amikor megtudta, hogy balogfalai vagyok, rögtön sorolta, kik és hol élnek a nagyvilágban. Tavasszal a Gömör-Kishonti Múzeumban találkoztunk a gömöri egykori fürdőéletet bemutató kiállításon, majd a Közösen Gömör Felvirágoztatásáért roma szervezet romavilágnapi megemlékezésén, ahol megkapta a szervezet díját.

Amikor utoljára nálam járt, ugyan beszélt a súlyos és gyógyíthatatlan betegségéről, de mégis végtelenül optimista volt, hisz tudta, nagyon sok dolga van még ezen a Földön. S bár most elment, tudjuk, minden élet addig tart, amíg el nem felejtik. Dušan Rybár szerencsés ember, hiszen örökéletre ítéltetett. Köszönjük azt, hogy itt volt köztünk, nem lesz könnyű tovább vinni azt, amit félbehagyott, de nincs más lehetőségünk.  

Juhász Dósa János


 
 

ma 2019.10.21 van

ma Uršuža névnapja van

Részletes naptár

webygroup
Slovenská verzia
English version
FőoldalFőoldal